Carnegie Mellon Engineering




Spring 2015 Dean's List

Congratulations to the following students for making the Dean's List!


Seniors

Mark E. Aboff
Terence An
Joshua G. Antonson
Maung Z. Aung
Brendan C. Badia
Nastassia R. Barber
Spencer E. Barton
Anchal Bhargava
Arman Bolat
Tomer R. Borenstein
Rahshel S. Brown
Lauren E. Cembrook
Stephanie W. Chen
Peter L. Chiappa
Thomas H. Chittenden
Dong Hyun Choi
Stephen M. Chong
Foo Lai Choo
David C. Chou
Nia I. Christian
Jeffrey M. Cole
Seth C. Cordts
Adam D. Costanza
Eamon B. Cullinane
Daniel Cushman
Patrice M. Daniel
George D. Degen
Francisco J. Delgado
Olivia F. Dippo
Kevin H. Dou
Laura D. Fleury
Michael D. Ford
Noah T. Fox
Alexandra E. Frankel
Lucas B. Friedman
Justin M. Frye
Madelyn G. Gioffre
Natasha P. Gorski
Blair M. Graham
Catherine K. Groschner
Taeson Hahm
Christian H. Hansen
Graham N. Harvey
Korey A. Haug
Miriam Hegglin
Benjamin J. Hong
Shannon K. Horgan
Jing Huang
Taylor A. Hughes
Roberto Jaime Garza
Nathaniel W. Jansen
Nathaniel M. Jeffries
Sarah E. Johnson
Steffen M. Kaefer
Braden A. Kell
Michael R. Kellman
Soyoung Kim
Jenna L. Krug
John Wen-Hao Lee
Allison N. Lim
Zhi Ting Lim
Pablo A. Lugo
William G. Lush
Nicholas P. Marco
Shannon M. Mccullough
Peter J. Mchale
Allen H. Miller
Anubhav Moondra
Andrew N. Mort
Thomas P. Mullins
Vivek Nair
Michael K. O'connor
Preston K. Ohta
Mariah A. Ondeck
Shigeto Ono
Chidimma V. Onwuegbule
James D. Orr
Peter H. Pacent
Vinit S. Palayekar
Andy Peng
Erik L. Pintar
Victoria Povolotsky
Palak Pujara
Dylan J. Quintana
Faith A. Quist
Yashvardhan S. Rajan
Adhish Ramkumar
Lillian M. Reape
Aaron M. Reyes
Christian K. Schultz
Matthew J. Sebek
Richard M. Shanor
Caitlin L. Sharkey
Stephanie Y. Shin
Benjamin J. Siegel
Irini Sotiri
Richard M. Spaulding
Michael Spinelli
Mark A. Stanard
Patrick B. Sumner
Nicholas C. Tan
Elliott K. Tan
Hailey M. Tannenbaum
Charles J. Tanner
John M. Taormina
Hui Jun Tay
Malavika Thottappillil
Cole H. Um
Jonathan M. Walsh
Peter J. Wei
Russell J. Werner
Darrin S. Willis
Samuel W. Winslow
Eliot C. Wong
Michael Wu
Yangyang Xia
Darwin Yang
Lily J. Zhang
Diana Zhu
Ariana E. Zito-Wolf

Juniors

Joel E. Accorsi
Haluk J. Akay
Abhishek Alla
Christopher M. Barker
Brian A. Bittner
Andreas Michael Bremen
Courtney R. Chambers
Tianyu Chen
Annie I. Chen
Maggie Chen
Harsha S. Chivukula
Jae Won Choi
Zachary S. Dawson
Emma M. Diantonio
Kaan E. Dogrusoz
Tanner J. Douglas
Bradley T. Edgington
William P. Ehrett
Thomas K. Eliot
Rachel M. Freer
Daniel E. Gorziglia
Martin S. Grodzicki
Sara Guo
Jessica Guo
Raghav Gupta
Yoon Hee Ha
Daniel S. Haddox
Christopher D. Herrera
Hannah M. Hoffert
Teng Yew Hoo
Nicole W. Huang
Khadijah Binti Ahmad Jais
Yichu Jin
Isaac C. Jones
Amelia T. Jones
Marc-Daniel Julien
John A. Kaplan
Sean Kim
Justin A. Knobloch
Madelaine F. Ku
Joshua M. Kubiak
Kais A. Kudrolli
Christopher Kwan
Eleanor L. Kwik
Yuchuan Lai
Grant W. Langevin
Leann T. Law
Yingqiu Lee
John Lee
Richard Lee
Muyuan Li
Kenneth Y. Li
Derek A. Loh
Sophie Carolina Lohmann
Paola V. Lopez
Hannah D. Lyness
Danielle N. Maly
Zachary R. Mansley
Alec I. Mervis
Ioannis S. Michailidis
Anna V. Mirabella
Yassine Mouline
Kyle E. Mueller
Claire K. Naioti
Alexandra N. Newby
Angela O. Ng
Kemuel N. Noriega
Jonathan Ong
Eric S. Parigoris
Brandon M. Perez
Nishant S. Pol
Yufei Qu
Deepak Ravi
Kelsey Rhee
Clayton M. Ritcher
Sussy G. Romoleroux
Ann C. Rutt
Stanley S. Seow
Nitsan Shai
Nikita D. Sharma
Michael A. Shimko
Nora J. Shoemaker
Hao-Jan Shue
Paige E. Sieffert
Leah J. Tinberg
Sicong Wang
Jing Wang
Matthew H. Whitney
Liangyuan Xiang
Kevin L. Xu
Emily Y. Yang
Connor C. Young
Ali K. Yousafzai
Emily Y. Zhen
Gang Zheng
Yongyan Zhu
Eli A. Zoghlin

Sophomores

Justin R. Abel
Maskana A. Adedjouman
Ana P. Aguilar
Vishal V. Ahuja
Ashrith V. Balakumar
Timothy Barber
Debomita Basu
Kate J. Beittenmiller
Zachary M. Blonder
Heather G. Bowman
William S. Boyajian
Nikita Budwal
Nicole A. Bustos
Neil M. Carleton
Alexandra J. Cerny
Paul Chao
Chi Chen
Alex Y. Chen
Christopher B. Chong
Chia Dai
Wanqiao Ding
Robert J. Dioso
Hope Dorothy Dohner
Jason L. Dynes
Melyssa A. Eigen
Andreas M. Fatschel
Justin D. Forman
Joshua D. Fuhrman
Drevin B. Galentine
Mitchell A. Gelpi
Michael A. Graesser
Nathan J. Grathwohl
Joseph X. Gu
Shreya Gupta
Matthew R. Harding
Aliaksei Hauryliuk
Evans M. Hauser
Xuran He
Tze Yew Brian Ho
Maya M. Holay
Brian A. Jay
Sara N. Johnson
Christopher D. Kaffine
Alexander A. Kent
Yash V. Khullar
Julie J. Kim
Kiril Stoyanov Kirkov
Steven T. Kool
Yae Sun Kwak
Tuan Anh P. Le
Jun Yi Edmund Lee
Kyung Min Lee
Hyuck Ju Lee
Dianna Li
Sabrina Meiyi Liu
Jordyn N. Lopez
Connor M. Maines
Rachel E. Mccoy
Mark L. Mcelwaine
Christopher D. Meredith
Alyssa L. Meyer
Zachary E. Newman
Brandon A. Ortiz
David A. Ott
Gordon T. Pace
Paul Y. Pan
Aaron J. Perley
Alexander J. Peterson
Jakob P. Przybycien
Lauren M. Relyea
Mariah I. Richardson
Johnathan M. Roppo
Andrew M. Schroeder
Sohil R. Shah
Edward D. Shin
Christopher J. Shkil
Samantha J. Shoemaker
Miles L. Smith
Naomi Sternstein
Andrew Sun
Arulnithi Sundaramoorthy
Aaron Tian
Jordan R. Tick
Stephanie C. Tjan
Nicole R. Tom
Hannah N. Tomio
Julia L. Tucker
John J. Urbanek
Prakasam Varun
Ram Verma
Shiv Wadwani
Julia Wang
Colin R. Wee
Jacob Weiss
Devon W. White
June E. Williams
Alexander G. Woodward
Yi Wu
Sang Xu
Yuxuan Yang
Grace M. Yee
Aziz Yousif
Yiyi Zhang
Andrew Zheng

First-Years

Vasu Agrawal
Edward S. Ahn
Fatema Almeshqab
William F. Anstett
Michael S. Auda
Vivaan R. Bahl
Palak Bajaj
Apoorva A. Bhagwat
Anil Bilgin
Isabella Brahm
Fernando R. Canari
Emily M. Carvalho
Stacy Chang
Justin Y. Cheng
Mark Cho
Nikhil Choudhary
Eli A. Cohen
Timothy R. Cote
James A. Crnkovich
Yulissa Cruz
Alexander V. Duvall
Edward J. Escandon
Steven K. Fu
Sunny Gakhar
Keval Gala
Eileen Ge
Calvin Giroud
Shivani Goel
Abhiram N. Gogate
Joshua B. Goldstein
Raghav Goyal
Cari N. Hartigan
Zecheng He
Edward W. Healy
Davonne Henry
Caroline J. Hermans
Teguh W. Hofstee
Natalie E. Hong
Emmett D. Horton
Luyao Hou
Lee Hsu
Rundong Jiang
Amber M. Jiang
Lingbo Jin
Siying Jin
Doo Won Kang
Anand A. Kapadia
Neha Kapate
Zeleena G. Kearney
Matthew J. Kellman
Jae Yeon Kim
Dong Hun Kim
Hyun Jung Kim
Morgan J. Kontor
Joshua Korn
Anthony A. Kuntz
Hyukjae A. Kwark
Hunter D. Lawrence
Samuel Lee
Matthew K. Lee
Frederick Lee
Sonia Lee
Ai Li
Junhong Li
Jun Yang Li
Pu Liang
Jae-Eun Lim
Sicong Liu
Bowei Liu
Reid E. Long
Joel Loo
Fei Lu
Brinda Malhotra
Jing Mao
Catherine Markuson
Nicholas G. Medich
Benjamin J. Mersman
Sarah M. Miholer
Caroline G. Morin
Julia E. Napolitano
Clara J. Nelson
Ryan Oh
Matthew J. Palmer
Manik Panwar
Aakash J. Parekh
Genevieve L. Parker
Yushuan Peng
Rohit R. Pillai
Kira M. Pusch
Ananya T. Rajgarhia
Rohan P. Reddy
Austin W. Richardson
Isabel A. Roscoe
Roshan S. Sajjad
Ashwin C. Sekar
Vikram R. Shanker
David A. Simon
Shridhar R. Singh
Cameron M. Smith
Tianyi Song
Samantha Nicole Speer
Anirudh Sridhar
Tara L. Stentz
Daniel A. Stiffler
Shalani R. Stockton
Yuzhe Sun
Indorica Sutradhar
Emily C. Tencza
Ethan F. Tseng
Alexandra C. Vendetti
Rongzhi Wan
Shihan Wang
Bethany T. Wang
Charles H. Webb
Alisandra R. Welch
Richard C. Willison
Roxana B. Wolfson
Michelle J. Wu
Yilin Yang
Po-Yu Yang
Benjamin V. Yates
David Yu
Brock A. Zekany
Juncheng Zhan
Yue Zhang
Xinhe Zhang
Kevin L. Zhang
Andrew C. Zhang
Biqi Zhao
Sally Zhao
Yongyi Zhao
Jeffrey H. Zhao
Jingyi Zhong
Yingtian Zhu